Led 12, 2014 Tomáš Soukup PC a vše kolem něj, Programování, Technologie Komentáře nejsou povoleny
V americkém městě Redmond, kde sídli společnost Microsoft, se v roce 2002 narodil nový přírůstek do rodiny produktů, všech těch Windows, Office a dalších. Co že se to narodilo? Architektura .NET, která je dnes velmi mocná. Všechny doposud známé programovací jazyky lidé už znali, včetně stařičkého C a C++, taktéž pochopitelně Javu. A proto Microsoft přispěchal s novinkou, tedy .NET architektura. Architektura proto, že to je dítko, které umí vyvíjet a spouštět aplikace. Ovšem dnes už to dítko není, je to velká, dospělá architektura. V počítačovém středověku, tedy rokem 2002, to začalo a .NET je na světě.
Dobrý den, představil se .NET Framework. Kdo že to je? Je to takový bratříček .NET, ale neméně důležitý. Kdo zná Javu, je mu jasný rozdíl mezi JVM a JDK, .NET Framework, pokud se usídlí v počítači, umožní spouštění aplikací napsaných v některém z .NET jazyků, avšak ne jejich vývoj a ladění. Neobsahuje ani žádné vývojové prostředí, prostě je to runtime pro .NET. Samozřejmě jde s dobou a je také ve verzi 4.0 jako celý .NET. Faktem je, že ani celý .NET vlastně neobsahuje vývovojové prostředí.
Ano, to je opravdu duše naší architektury .NET, povězme si, kde se ten MSIL vzal a co je vlastně zač. Jméno MSIL dostal po rodičích, tedy společnosti MS, IL je jeho funkce. Tedy, Microsoft Intermediate Language zní celé jméno. V .NET má důležitou, skoro nejdůležitější funkci. Když vývojář píše zdrojový kód v libovolném jazyce z .NET, MSIL při kompilaci provede překlad kód do tzv. mezijazyka (něco podobného jako byte-code v Javě) a teprve potom vygeneruje výsledek, tedy např. spustitelnou aplikaci či web aplikaci v prohlížeči. .NET jásá, MSIL je jeho duší, která mu dává život.
Po zrození .NET samozřejmě jeho autoři nespí, ale pracují dál na podpoře. .NET má své vlastní IDE (tedy vývojové prostředí), které budiž nazváno Visual Studio. Toto IDE vychází z dříve užívaných IDE Visual VB.NET, Visual C#, Visual C++ a jiných. To vše se spojilo ve Visual Studio, pod kterým je možno vyvíjet v libovolném jazyce z .NET. Existuje pak i tzv. verze Express, jež je ochuzena o tvorbu webových aplikací, kromě WPF. Velké Visual Studio (nyní ve verzi 2010 pro .NET 4.0) je tuze drahé, jeho malý bratříček Express je zdarma, avšak vždy jen pro jeden jazyk. Proto jsou na světě Visual C# Express, Visual Web Developer, Visual C++ Express a další. IDE je to opravdu vizuální, neboť programátor a designér vizuálně přetahuje prvky GUI na designerský povrch, v kódu řeší jen funkčnost. Celé GUI si vizuálně rozvrhne, nastaví vlastnosti a pak kód řeší funkcionalitu aplikace.
Tento poměrně mladý pán Silverlight se u .NET zabydlel poměrně rychle. Kdo to je a co dělá? Silverlight je platforma pro web, konkrétně webové aplikace, animace, grafiku, podporuje i HD streaming a mnohé další. Je konkurence ke starému známému Adobe Flash, kterého s úctou zdravíme coby postaršího pána, který však rozhodně neumírá. Srovnávat Silverlight a Flash je věcí technickou, nebudeme čtenáře tímto zatěžovat. Zkrátka, je určen pro web a má poskytnout tvorbu web aplikací a webové interaktivní animace a HD streaming. Tak jako Flash může být použit pro hry na webu, aplikace, animace, streaming a jiné potřeby webové. Silverlight je silně propojen s .NET a to umožní vývojářům dobrou práci. Pomocí Visual Studia je možno vyvíjet aplikace s technologií Silverlight, může také sáhnout po nástroji Expression Studio pro tvorbu grafiky a webu. .NET a Silverlight jdou společně za ruku a doplňují se a tvoří celek pro tvorbu vysoce efektních a pestrých webových aplikací. Silverlight bydlí společně s .NET a vzájemně si rozumí. Poslední novinkou aktuální verze 3.0 je podpora aplikací, které nemusí běžet v prohlížeči. Specialitkami Silverlight jsou Deep Zoom a Full HD Streaming. Deep Zoom je technologie pro kvalitní renderování zoomu obrazů, krásně vidět třeba na fraktálech, ale nejen na nich.
Bohužel přibližně po pěti letech života svého Silverlight se stává poměrně opomenutým a sedí si kdesi v rohu na webových stránkách Microsoftu. Bylo vytvořeno několik Silverlight webových her, pomocí Silverlightu běžel streaming ZOH 2010, ale postupem času bohužel tak nějak je ukončen jeho vývoj. Budoucnost patří spíše HTML5 a Silverlight se s námi pomalu loučí. Měl dobrý život, užil si krásy webu, ale konkurence mu nedovolila vstoupit na něj pořádně.
I tak by se dal nazvat konec tohoto příběhu. Povyprávěli jsme si, kdo je .NET a co všechno dnes umí. On sám a všechny související technologie se budou vyvíjet dále, získají nové možnosti využití. .NET poroste jako z vody, sudičky z Redmondu mu tohle předpověděly. V současnosti, na počátku roku 2014 stojí .NET před dalším vývojem, zejména pro Windows 8, je k dispozici nová verze Visual Studia 2013. Nechť vstaň a rozvíjej se dál, bratře náš .NET!
Čer 26, 2014 Komentáře nejsou povoleny
Led 15, 2014 Komentáře nejsou povoleny
Led 11, 2014 Komentáře nejsou povoleny
Říj 13, 2013 Komentáře nejsou povoleny
Čec 14, 2014 Komentáře nejsou povoleny
Čer 30, 2014 Komentáře nejsou povoleny
Čer 24, 2014 Komentáře nejsou povoleny
Bře 28, 2014 Komentáře nejsou povoleny